Spacerówka na zimę

Teoretycznie nie istnieje podział na wózki letnie oraz zimowe, ale mając przed sobą perspektywę śniegu, błota i lodu warto przed zakupem zaczerpnąć nieco informacji i przygotować się na cięższe chwile. Najlepiej zdecydować się na wózek, któremu nie straszne są zaśnieżone lub oblodzone chodniki oraz głębokie kałuże i błoto.

POLECANE MODELE:

DO 350 PLN – Wózek dziecięcy Caretero Spacer szary

spacerowka

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY OPIS >>

DO 500 PLN – Wózek spacerowy Euro-cart Mori Emerald

spacerowka1

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY OPIS >>

DO 1000 PLN – Wózek spacerowy Koochi Speedstar – Brooklyn pm

spacerowka2

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY OPIS >>

DO 1500 PLN – Wózek spacerowy parasolka Cosatto Supa – Cuddle monster 2

spacerowka3

ZOBACZ SZCZEGÓŁOWY OPIS >>

Kolor i tkanina wózka

Dzisiejszy rynek oferuje niezwykle bogatą kolorystykę i wzornictwo wózków. Według statystyk największym powodzeniem cieszą się te w jasnych, pastelowych kolorach. Jest to jednak mało praktyczne rozwiązanie, jeśli chodzi o okres zimowy. Wszelkie plamy i zabrudzenia będą bardzo widoczne i ciężkie do usunięcia. Jeśli zakupimy wózek w ciemnym kolorze, nie będzie się to tak rzucało w oczy.

Jasny wózek możemy wybrać jeśli posiada specjalną foliową osłonkę, która chroni tkaninę przed zabrudzeniami. Warto zainwestować w model, który niezależnie od koloru posiada na budce oraz gondoli materiał odporny na brud, po którym błoto lub woda spływa, a nie wsiąka. Utrzymanie go w czystości jest niezwykle łatwe – wystarczy przetrzeć wilgotną szmatką.

Jeśli koniecznie chcemy kupić wózek w jasnych kolorach i nie posiada on osłonki, zwróćmy uwagę czy tapicerkę możemy zdjąć i wyprać oraz czy jej zdjęcie nie wymaga zbyt dużego wysiłku.

Dobrej jakości wózek powinien mieć gwarancję na materiał – zdarza się czasami, że przez częste czyszczenie tapicerka blaknie i wygląda nieestetycznie.

Lekkość i wygoda

Przy wyborze wózka nie kolor jednak jest najważniejszy:

  • Pamiętajmy, aby nasz wózek był lekki, ponieważ poruszanie się nim po śniegu czy błocie będzie znacznie trudniejsze. Jeśli wózek będzie ciężki możemy sobie nie poradzić.
  • Warto też zaopatrzyć się w wózek z aluminiowym stelażem. Zimą śnieg mocno oblepia koła, które co chwilę buksują i zapadają się w dziurach. Stelaż z aluminium jest znacznie lżejszy od stalowego, dzięki czemu znacznie łatwiej poprowadzimy wózek.
  • Zwróćmy uwagę na wielkość kół oraz ich rozstaw. Im większe koła tym lepiej poradzą sobie na nierównych powierzchniach, dodatkowo dobrze, jeśli są pompowane. Rozstaw określa stabilność wózka – im większy, tym lepszy.
  • Kolejny ważny element to amortyzatory, które są ogromną zaletą przy przemieszczaniu się po mocno zaśnieżonych miejscach. Na zimę najlepsze będą amortyzatory sprężynowe, dzięki którym wózek ma twardsze zawieszenie i nie będzie zbytnio podskakiwał na nierównych powierzchniach.

Komfort dziecka najważniejszy

Maluch będzie jedynym pasażerem tego wózka, sprawmy mu więc jak największą wygodę i radość z jazdy. Gondola musi być sporych rozmiarów, nawet niemowlę opatulone w kombinezony i kocyki będzie zajmowało dużo miejsca, a nie może mieścić się w niej na styk. Wybierając gondolę z wysokimi bokami lepiej ochronimy dziecko przed wiatrem.

Wiele osób decyduje się na wózek z otwieranym na budce okienkiem wentylacyjnym. Zimą musimy bardzo uważać, ponieważ tamtędy może dostawać się zimne powietrze. Budka również powinna być szeroka i dosyć głęboka, aby skutecznie chronić malucha przed śniegiem oraz wiatrem.

Decydując się na wielofunkcyjny wózek, który ma fotelik samochodowy w zestawie wybierzmy ten, który będzie posiadał ocieplacz do przykrycia nóżek dziecka.

Bezpieczeństwo przede wszystkim:

  • Wózek musi być stabilny, najlepiej na zimę wybrać wózek czterokołowy.
  • Dobrze, jeśli znajdują się na nim elementy odblaskowe, dzięki czemu wózek widoczny jest dla kierowców po zmroku lub podczas silnych opadów atmosferycznych.
  • Gondola powinna być wyposażona w pasy bezpieczeństwa.
Dodatkowe, przydatne funkcje

Wózek powinien być nie tylko wygodny dla samego pasażera, ale także dla osób go prowadzących. Bardzo przydatną kwestią podczas zimy jest wózek z możliwością przełożenia rączki w celu zmiany kierunku jazdy, ale bez konieczności obracania wózka wokół własnej osi. Dla bardziej wymagających są modele, które posiadają nawet termometr w rączce wózka.

Kosz na zakupy powinien być metalowy, tkaniny szybciej się brudzą i są cięższe do utrzymania w czystości. Niezwykle poręczny jest przycisk szybkiego składania, gdzie wystarczy odpowiednio go popchnąć, a praktycznie sam się składa. Oczywiście powinien posiadać blokadę, która zabezpieczy wózek przed niepożądanym złożeniem.

Zimą bardzo przydaje się materacyk, którym możemy wyłożyć gondolę. Dodatkowo można założyć folię przeciwdeszczową, która ochroni również stelaż i kosz na zakupy.

Porządny wózek to spora inwestycja, jednak nie warto oszczędzać na jakości i bezpieczeństwie. Może nas kosztować nawet 3000 złotych, jednak posłuży nam przez cały okres, w którym dziecko porusza się w wózku i nie zawiedzie nas swoją awaryjnością.

By wózek pozostał w dobrym stanie trzeba o niego dbać. Sposób konserwacji powinien być określony w instrukcji, są jednak pewne ogóle zabiegi, które należy stosować. Warto po powrocie do domu zawsze oczyścić koła z piasku czy błota zanim wszystko zaschnie i będzie ciężkie do usunięcia. Raz na miesiąc należy oczyścić tapicerkę i kosz, a także zadbać o stelaż i ruchome mechanizmy, czyszcząc je dokładnie wodą z płynem do naczyń. Po więcej wózków spacerowych zapraszamy do artykułu: Jak wybrać dobry wózek spacerowy?

ZOBACZ TEŻ INNE POLECANE MODELE:

[Głosów:19    Średnia:3.3/5]