emolient
fot. pixabay.com

Sucha skóra to problem, z jakim boryka się wiele osób. Chociaż mogłoby się wydawać, że na rynku jest dostępnych wiele specjalistycznych kosmetyków, które przyniosą ulgę tak wymagającej skórze, to faktycznie niewiele z nich działa efektywnie. 

Zobacz też: https://www.zdrowie.info.pl/skladniki-zawierac-twoj-emolient/

Jak wybrać kosmetyki dla wymagającej skóry

Producenci zachwalają swoje produkty, przekonując o skuteczności potwierdzonej certyfikatami i badaniami, jednak gdy spojrzymy na skład tych kosmetyków czar pryska. Niestety, wiele z nich nie dosyć, że nie zawiera tych najbardziej skutecznych substancji aktywnych, to jeszcze mają w swoim składzie substancje, które pogarszają stan suchej i podrażnionej skóry. Ich stosowanie może prowadzić do znacznego pogorszenia stanu skóry. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem są emolienty, jednak również w ich przypadku warto być uważnym i zweryfikować ich skład. 

Emolienty to specjalna grupa składników do pielęgnacji ciała, dedykowana osobom o wrażliwej, suchej skórze z problemami w tym przede wszystkim z AZS. Ich działanie nakierowane jest zatrzymaniu wody w naskórku. Nie tylko więc dogłębnie nawilżają skórę, ale również powstrzymują odparowywanie z niej wody. 

Emolienty i humektanty

Wybierając kosmetyki do pielęgnacji wymagającej skóry zwróćmy więc uwagę na to, by zawierały składniki z grupy humektantów i emolientów. Humektanty mają właściwości higroskopijne, więc doskonale nawilżają skórę i utrzymują w niej wodę. Do humektantów należą takie substancje jak gliceryna, kwas karboksylowy, sorbitol, glikol propylenowy. Zawarte są one w kwasie mlekowym, kwasie hialuronowym, moczniku i innych. Z kolei emolienty tworzą na skórze film ochronny, który zabezpiecza ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych i zatrzymują wodę wewnątrz skóry. Emolienty wykorzystywane w kosmetyce  maja postać silikonów, parafiny, trójglicerydów, olejów roślinnych. 

Wybierając preparaty dla problematycznej skóry powinnismy zwrócić uwagę na to, by ich skład był możliwie jak najkrótszy. Im mniej pozycji w składzie tym mniejsze ryzyko, że znajdzie się w nim coś nieodpowiedniego. 

Przeczytaj też: http://www.akademiatroskliwejmamy.pl/bol-brzucha-w-ciazy-kiedy-moze-byc-powodem-do-niepokoju/

 

[Głosów:0    Średnia:0/5]