Klocki lego

Klocki lego uznawane są już za zabawkę ponadczasową. Od kilkudziesięciu lat każde pokolenie dzieci zna je doskonale i chętnie się nimi bawi. Dlaczego tak długo utrzymują się na rynku? Być może dlatego, że wciąż producenci klocków urozmaicają swoją ofertę, trafiając w każde gusta i potrzeby swoich klientów.

Skąd się wzięły klocki lego?

  • Już w 1932 roku Ole Kirk Christiansen w Danii otworzył swój warsztat, w którym produkuje między innymi drewniane zabawki. Dwa lata później wymyślił dla swoich zabawek nazwę „LEGO”, co w skrócie oznacza „baw się dobrze”.
  • Firma zaczęła produkować bardziej zaawansowane zabawki, jednak wciąż drewniane. Po kilku następnych latach odkryto możliwości tworzywa sztucznego i dzięki temu w 1949 roku po raz pierwszy z taśmy produkcyjnej zjechały pierwowzory klocków.
  • Z każdym rokiem klocki były udoskonalane, pojawiła się możliwość łączenia ich, co dawało możliwości konstruowania olbrzymich budowli. Po kilku latach zaczęły także powstawać klocki dla najmłodszych – Duplo.
  • Dziś klocki lego dają nam nieskończone możliwości, możemy budować z nich domy, samochody, wszystko co przyjdzie nam do głowy, liczy się pomysłowość i wytrwałość w budowaniu. Według badań ponad 400 milionów ludzi bawi się klockami lego.

Niekończąca się zabawa klockami

Klocki lego oraz duplo to nieskończone możliwości, określone wyłącznie dziecięcą wyobraźnią. Już najmłodsze dzieci – w wieku 1,5 roku – mogą rozpocząć swoją przygodę z tymi klockami. Z ich pomocą maluch rozwija swoją wyobraźnię, tworzy i odkrywa nowe światy, dzięki zwykłym prostym klockom, idealnie dopasowanym do ich rąk.

Od ponad 40 lat utrzymują się na rynku dzięki obserwacjom i badaniom, za pomocą których określane jest co dzieci w każdym wieku robią ze swoimi zabawkami. Zestawy lego są tak skonstruowane, aby dogodzić nawet najmłodszym dzieciom.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Klocki lego uznawane są za jedne z najbezpieczniejszych zabawek świata. Stale poddawane są rygorystycznym testom odporności na gryzienie, ciągnięcie, naciskanie, zgniatanie, czyli większość czynności, które maluch jest w stanie z nimi zrobić.

Dla maluchów to zabawa, a dla twórców prawdziwe wyzwanie, dlatego klocki muszą spełniać najwyższe standardy jakości i bezpieczeństwa, aby dawało to naszym pociechom oraz ich rodzicom prawdziwy komfort i swobodę.

Uniwersalność klocków lego

Klocki te jako jedne z niewielu przełamują stereotyp bawienia się klockami głównie przez chłopców. Coraz więcej zestawów tworzonych jest także z myślą o dziewczynkach, chociaż klasycznymi klockami lego także bawią się one bez najmniejszego problemu. Dzięki temu ich popularność stale wzrasta, są tak samo chętnie kupowane jak kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat temu.

Co lepsze, wielu rodziców przyznaje się również do tego, iż dołącza do swoich pociech podczas zabawy klockami, tworząc swoje własne konstrukcje i uruchamiając wyobraźnię. Jest to więc świetny sposób na wspólną zabawę ze swymi dziećmi i na spędzenie większej ilości czasu razem.

Klocki są przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Bardzo ważne jest, aby ich przestrzegać. Dlaczego? Ponieważ w zestawach dla starszych dzieci znajdują się także bardzo małe elementy, które maluch mógłby połknąć. Dlatego nie na darmo każdy zestaw opatrzony jest kategorią wiekową.

Ciekawostki na temat klocków lego
  • Na każdego mieszkańca Ziemi przypada 62 elementy lego.
  • Klocki produkowane są w 53 kolorach.
  • W każdej sekundzie sprzedaje się na świecie 7 zestawów lego.
  • Produkty Lego sprzedawane są w ponad 130 krajach.
  • Podczas kontroli jakości tylko jeden na 18 milionów elementów nie spełnia wymagań.
  • Lego to największy producent opon na świecie – rocznie produkuje ich 36 milionów.
  • Największa budowla na świecie powstała z klocków lego znajduje się w parku LEGOLAND w Niemczech, wykonana jest w skali 1:50 i waży 1500 kilogramów, do jej budowy użyto ponad milion klocków i przedstawia stadion piłkarski „Allianz Arena”.
  • Rodzina założyciela firmy miała przez długi czas idealistyczne podejście do swoich produktów – nie sprzedawali zabawek przypominających broń, a duńscy żołnierze na misje pokojowe do Kosowa zabierali klocki, które rozdawali dzieciom w zamian za plastikowe pistolety.
  • Pierwsze figurki ludzi pojawiły się w 1974 roku w zestawie Rodzina LEGO, różniąc się oczywiście wyglądem od tych współczesnych. Były także o wiele większe.
  • Pierwszą figurką zwierzęcą był koń z wyciętym miejscem dla ludzika lub zaprzęgu w 1984 roku.
  • Klocek DUPLO jest osiem razy większy od standardowego klocka lego.
  • Zestaw Rodzina LEGO był najlepiej sprzedającym się zestawem, posiadał mamę, tatę, córkę, syna i babcię, cieszył się popularnością zarówno wśród dziewczynek, jak i chłopców. Wtedy także po raz pierwszy wprowadzono nadrukowane twarze.
  • W 2007 roku powstała książka napisana przez dwóch pracowników firmy pod tytułem „Zakazane Lego: Zbuduj modele, przed którymi przestrzegali Cię rodzice” i zrobiła prawdziwą furorę na świecie.

Klocki Lego ze śmiałością możemy nazwać zabawką ponadczasową, nie zanosi się bowiem na to, aby w najbliższych pokoleniach ich sukces miał mieć mniejszą skalę.

[Głosów:1    Średnia:5/5]