Jaki fotelik samochodowy wybrać

Jeśli posiadamy samochód to z pewnością w wiele miejsc będziemy podróżować z naszym dzieckiem. Musimy mu jednak zapewnić bezpieczeństwo i komfort podczas jazdy. Jak to uczynić? Należy m.in. dobrać odpowiedni fotelik dla malucha.

Bezpieczeństwo górą

Fotelik samochodowy powinien posiadać certyfikaty, dokładnie Europejskie Certyfikaty Bezpieczeństwa –  ECE R44-03 oraz ECE R44-04. Oznaczają, że produkt jest zgodny z obowiązującymi w Europie wymaganiami technicznymi, które są stawiane fotelikom samochodowym.

Jednak certyfikaty to nie wszystko. Często bowiem okazuje się, że jakość fotelika daleka jest normom europejskim i płacimy grube pieniądze za styropianową skorupę obszytą byle jakim materiałem. Dlatego lepiej zdecydujmy się na produkty znanych marek, by mieć pewność, że nie stworzymy zagrożenia dla naszego dziecka.

Warto też zasugerować się wynikami testów zderzeniowych, które są przeprowadzane przez niezależne organizacje. Są bardziej wiarygodne niż normy europejskich certyfikatów, ponieważ organizacje te mają ostrzejsze kryteria i większe wymagania stawiane przed fotelikami samochodowymi.

Dziecięce foteliki samochodowe są podzielone na grupy w oparciu o wagę dziecka. Pamiętaj, że nie tylko wiek, ale przede wszystkim waga Twojego dziecka jest ważna.

Waga jest ważniejsza

Foteliki samochodowe podzielone są na grupy ze względu na wiek oraz wagę dziecka. Waga jest jednak ważniejsza, ponieważ dziecko może różnie się rozwijać:

  • I grupa: niemowlę od 0 do 12 miesiąca życia, od 0 do 13 kilogramów, od 40 do 85 centymetrów
  • II grupa: maluch od 9 miesiąca do 4 roku życia, od 9 do 18 kilogramów, od 80 do 105 centymetrów
  • III grupa: dziecko, od 3,5 roku do 12 roku życia, od 15 do 36 kilogramów, od 100 do 150 centymetrów

Kategoria wagowa jest najważniejsza – umieszczona na naklejce koloru pomarańczowego ECE, (Europejska Komisja Gospodarcza). Grupa wiekowa powinna być jedynie dodatkową sugestią.

Nie decydujmy się przypadkiem na zbyt duży fotelik samochodowy, ponieważ nie zapewni on bezpieczeństwa naszemu dziecku. Kupujmy kolejne modele wraz z rozwojem naszego malucha, niż jednego na długie lata.

Kiedy zmienić fotelik samochodowy?

Najlepiej zmienić fotelik dla niemowlaka na fotelik dla malucha jak najpóźniej, ponieważ do 12 miesiąca życia dzieci podróżują tyłem do kierunku jazdy, przez co lepiej są chronione, ponieważ siła uderzenia jest przyjmowana i rozkładana przez fotelik i pasy bezpieczeństwa.

Dziecko wyrasta z fotelika, jeśli główka wystaje powyżej górnej jego krawędzi. Wtedy zmieniamy go na fotelik z następnej grupy, upewniając się, że główka w nowym modelu już nie wystaje. Nie przejmujmy się, jeśli nóżki wystają dziecku poza krawędź, to nie jest aż tak istotne.

Fotelik z wyższej grupy wprowadzamy w momencie, gdy barki malucha sięgają ponad 2 centymetry ponad najwyżej umieszczony otwór na szelki barkowe. Zwróćmy też uwagę na wysokość zagłówka – w nowym modelu musi znajdować się na najniższej pozycji.

Ważne porady przed zakupem fotelika samochodowego

Na zakupy wybieramy się oczywiście z dzieckiem. Nie możemy dopasować odpowiedniego fotelika tylko na podstawie wzrostu i wagi dziecka. To ono będzie jedynym pasażerem tego sprzętu, więc musi czuć się w nim komfortowo i bezpiecznie.

Zanim udamy się do sklepu poczytajmy w internecie różne informacje na temat fotelików, możemy też porównać ceny i ich właściwości. Dzięki temu udamy się do sklepu z odpowiednim przygotowaniem i łatwiej dokonamy zakupu.

Nie bójmy się w razie czego skorzystać z pomocy fachowców – sprzedawcy są odpowiednio wyszkoleni, więc muszą posiadać wiedzę, dzięki której wybierzecie odpowiedni fotelik dla Waszego dziecka.

Zwróć uwagę na to, czy fotelik łatwo montuje się w Twoim samochodzie. Pasy bezpieczeństwa muszą być odpowiednio długie. Sklep powinien dać możliwość przetestowania sprzętu i zamontowania fotelika w samochodzie.

Ważny jest nie tylko łatwy montaż, ale także łatwa obsługa. Jednak przede wszystkim to dziecku ma być w nim wygodnie: musi posiadać pozycję do spania i łatwą regulację szelek. Pasy powinny być pięciopunktowe, trzypunktowe nie są aż tak bezpieczne i powoli się od nich odchodzi.

Ceny fotelików są naprawdę różne. Możemy zakupić model za 100 złotych, a nawet i za 4500 złotych. Tutaj nie wolno popadać ani w jedną ani w drugą skrajność. Fotelik wart 100 zł niekoniecznie będzie wykonany z dobrej jakości materiałów i zapewni bezpieczeństwo naszemu maluchowi. Z kolei fotelik za 4500 złotych może posiadać takie same właściwości jak sprzęt za 2500 złotych, ale dopłacamy oczywiście za markę.

Przydatne akcesoria to:

  • Wkładka przeciwpotna, która chroni dziecko od nadmiernego pocenia się – cena około 20 złotych.
  • Budka na fotelik, chroniąca dziecko przed wiatrem i słońcem – około 80 złotych.
  • Pokrowiec frotowy, który osłoni tapicerkę fotelika przed plamami, możemy go wygodnie zdjąć i uprać. Koszt – około 80 złotych.
  • Zabawki, na przykład pałąk z maskotkami, czy karuzela, cena – 30 złotych.
  • Pluszowe zagłówki, poprawiające komfort dziecka, za około 30 złotych.
[Głosów:1    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

  1. Witaj ja dałam za fotelik babysafe 300 zł do tego musiałam dokupić bazę za drugie tyle na allegro. Po miesiącu używania jestem zadowolona ale zszokowana jestem tym że można dostać foteliki nawet za kilka tysięcy. Czy jest sens tak przepłacać? Czym się one różnią?

Comments are closed.