Jak prawidłowo umeblować pokój dziecięcy?

Pokój dziecięcy jest ważnym miejscem dla każdego dziecka. To tutaj spędza ono najwięcej czasu na zabawie, nauce nowych rzeczy i odpoczynku. To jak wygląda wnętrze ma także wpływ na jego samopoczucie i dalszy rozwój. Stąd aranżacja pokoju dziecięcego jest istotną kwestią dla rodziców. Jak zatem podejść do tego tematu? Jakie są najczęstsze popełniane błędy przy urządzaniu dziecięcego pokoju?

Najczęstsze błędy aranżacyjne

Wielu rodziców zwłaszcza przy pierwszym dziecku popełnia sporo błędów. Tworząc pokój dla nowo narodzonej pociechy, nie biorą pod uwagę, że dziecko rośnie, rozwija się, a jego zainteresowania się zmieniają. Tematyczne pokoje nie zawsze się sprawdzają, a ograniczanie się jedynie do różowej palety barw dla dziewczynki, a niebieskiej dla chłopca, na szczęście odchodzi w zapomnienie. 

Kolejnym błędem jest zastosowanie w pokoju wielu elementów tekstylnych, jak baldachimy, duże ilości poduszek, puf, dywanów. Niepotrzebnie zbierają one kurz, mogą się również przyczynić do wystąpienia alergii u dziecka. 

Kolory mają duży wpływ na rozwój malucha. Jednak nadmierna ich ilość, w miejscu gdzie dziecko najwięcej czasu przebywa, nie wpływa pozytywnie na jego kreatywność. Wręcz przeciwnie – tysiące bodźców odbieranych z każdej ze stron, nie pozwalają mu odpocząć przed kolejnym wyzwaniem. Stąd kolorowe ściany, meble i zabawki nie są dobrym pomysłem. 

Wybór mebli, z których dziecko szybko wyrasta jest również najczęstszym błędem popełnianym przez rodziców. Królewskie łóżeczko nie zawsze się sprawdza, gdy dziecko ma więcej niż rok. Również stawianie na duże, ciężkie meble, które nadają się bardziej do sypialni rodziców a nie do pokoju dziecięcego, nie wpływa pozytywnie na całą aranżację.

Pokój dziecka pobudzający jego kreatywność

Rozwój branży dziecięcej, w tym pojawienie się dużej ilości blogów adresowanych do rodziców, na łamach których przedstawiane są także wnętrza dla dzieci, pozytywnie wpłynęło na wygląd obecnych pokoi dla maluchów. Tendencje bazują na rozświetleniu wnętrz jasnymi ścianami w kolorze bieli bądź pastelowych barw. Lepiej wybierać kolory ścian w ciepłej tonacji, wprowadzając przyjemny nastrój. Puste ściany można delikatnie ozdobić plakatami w ramach, namalowanymi wzorkami. Ważne jest jednak zachowanie umiaru – ściany mają stanowić dobre tło, a nie przytłaczać. 

Wybierając meble, należy wziąć pod uwagę, że nasze dziecko będzie się zmieniać. Dorastając, zaczyna interesować się innymi rzeczami niż na początku. Meble powinny być zatem proste i neutralne, jeśli nie chcemy ich zmieniać co rok. Najlepiej wybrać jasne drewno, które ładnie się starzeje. Warto pomyśleć także o dobrej organizacji zabawek, wybór głębokich szuflad, zdecydowanie lepiej się sprawdzi niż regały z półkami. Dzieci nie lubią sprzątać, a o układaniu zabawek możemy na początku zapomnieć. Wygodne worki czy kosz na zabawki pomogą zachować w pokoju porządek. Nie trzeba zabawek segregować, a wszystkie są pod ręką. Nawet dwuletnie dziecko potrafi wrzucić zabawki do kosza, który zajmuje w pokoju mało miejsca.

[Głosów:0    Średnia:0/5]