Huśtawki ogrodowe dla dzieci

Huśtawka to zawsze punkt obowiązkowy każdej wizyty na placu zabaw. Dzieci je uwielbiają, zwłaszcza wtedy, gdy same odkryją jak należy się huśtać. Jeśli więc posiadamy własną działkę lub ogród za domem warto pomyśleć o zorganizowaniu takiej atrakcji dla naszego malucha.

Istnieje wiele rodzajów huśtawek ogrodowych. Znaczenie ma kilka ważnych elementów, na które musimy zwrócić uwagę przed zakupem.

Dostosowanie huśtawki do wieku dziecka

Dla najmłodszych idealne będą huśtawki głębokie, które możemy zamontować w dowolnym miejscu dzięki specjalnym sznurkom.

  • Posiadają regulowane pasy bezpieczeństwa, wysokie oparcie i burty boczne, dzięki czemu dziecko jest bezpieczne i nie odczuwa żadnego dyskomfortu.
  • Dodatkowym zabezpieczeniem jest często montowana ruchoma poprzeczka, które wystarczy unieść do góry, by wyjąć dziecko z huśtawki.
  • Siedzisko jest specjalnie wyprofilowane, posiada łagodnie zakończenia krawędzi, aby zmniejszyć ryzyko zrobienia sobie krzywdy.
  • Mogą z niej korzystać dzieci już od 6 miesiąca życia, zazwyczaj aż do 3 roku życia. Koszt takiego sprzętu – około 100 złotych.

Dzieci powyżej 3 roku życia mogą korzystać już z tradycyjnych huśtawek.

Rodzaje huśtawek ogrodowych dla dzieci

Huśtawki, ze względu na materiał, z którego są wykonane, dzielimy na dwa rodzaje:

  • Huśtawka drewniana – wykonana z naturalnego materiału doda nie tylko estetycznego wyglądu naszemu ogrodowi, ale także jest lepszą opcją dla naszego malucha. Masywna konstrukcja zapewnia jej stabilność i bezpieczeństwo dziecka. Jest odporna na warunki atmosferyczne i bardzo wytrzymała, a także nie nagrzewa się, dzięki czemu dziecko w każdej chwili może z niej skorzystać. Musimy jednak pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji i impregnacji drewna, by na przykład naszemu dziecku nie wbiła się drzazga. Możemy urozmaicić jej wygląd, stosując kolorowe środki do pielęgnacji drewna. Taka huśtawka kosztuje około 350 złotych.
  • Huśtawka metalowa – pokryta jest specjalną powłoką, która gwarantuje jej trwałość. Jest to dobry wybór dla naszego dziecka, ponieważ na niej możemy bez trudu zawiesić ich ulubione huśtawki, na przykład o innych kształtach lub kolorach. Nie zajmuje tak dużo miejsca, jak huśtawka drewniana, jest łatwa zarówno w montażu, jak i demontażu. W przypadku metalowej huśtawki istnieje jednak ryzyko rdzewienia i nagrzewania się podczas letnich upałów. Taki sprzęt to wydatek około 500 złotych.

Huśtawka ogrodowa może być pojedyncza, lub podwójna. Pojedyncza to dobre rozwiązanie dla rodziny z jednym dzieckiem, nie zajmuje zbyt wiele miejsca, jest tańsza i łatwa w budowie. Huśtawka podwójna to inwestycja dla rodziców z więcej niż jednym dzieckiem lub dużą ilością przyjaciół naszej pociechy. W takim wariancie mogą się znajdować dwa różne siedziska, na przykład jedno klasyczne, a drugie jako opona.

Bardzo popularne są także huśtawki modułowe. Co to takiego? To sprzęt, który daje nam możliwość wielu kombinacji. Przykładowo, nasza huśtawka modułowa może obejmować jedno siedzisko, zjeżdżalnię oraz drabinkę. W każdej chwili możemy także dołączyć kolejne akcesoria, dzięki czemu stworzymy naszym dzieciom perfekcyjny plac zabaw obok własnego domu. Jest to dosyć duży wydatek – około 700 złotych.

Od wielu lat wielkim zainteresowaniem cieszą się siedziska wykonane z opon samochodowych oraz  siedziska typu „bocianie gniazdo”. Pomieszczą więcej niż jedną osobę, dzięki czemu dzieci mają jeszcze większą frajdę. Kosztują około 150 złotych.

Bezpieczna zabawa na huśtawce

Zanim zakupimy dziecku huśtawkę musimy przyjrzeć się dostępnym na rynku urządzeniom. Przede wszystkim sprzęt musi mieć gładkie powierzchnie oraz solidnie wykonane przeguby oraz połączenia.

Nie mogą występować żadne rozwidlenia, w których dziecko może zaklinować sobie palce. Szczególną uwagę musimy zwrócić podczas kupna huśtawki modułowej, gdzie mamy do czynienia także z innymi elementami.

W takim przypadku jeśli znajdują się tam jakiekolwiek szczeble, muszą być rozstawione w takich odległościach, by nie zmieściła się pomiędzy nimi głowa dziecka. Śruby i wkręty powinny mieć płaskie łby i nie wystawać ponad powierzchnię – dobrze, jeśli są nakryte specjalnymi osłonami z tworzywa sztucznego.

Takie urządzenie nie powinno być wyższe niż 3 metry, huśtawki muszą posiadać miękkie zawiesia, ponieważ w razie upadku dziecka sztywne zawiesia powodują, że siedzisko nadal porusza się z dużą prędkością i może zrobić dziecku krzywdę.

Jeśli znajduje się tam drabinka, dobrze by było wyposażyć ją w poręcze, by dziecko mogło się podeprzeć, a w razie utraty równowagi szybko się chwycić.

Pamiętajmy także o zapewnieniu odpowiedniej strefy bezpieczeństwa naszemu dziecku – w odległości do 2 metrów od miejsca zabawy nie stawiajmy żadnych elementów.

Dziecięca huśtawka ogrodowa to prawdziwa radość, dzięki której nie tylko wspominamy swoje dzieciństwo, ale także urozmaicamy je naszym pociechom. Dajemy maluchowi możliwość wypoczynku i rozrywki na świeżym powietrzu. Wybierając konkretne rozwiązanie pamiętajmy jednak o kilku ważnych elementach, które zapewnią dziecku bezpieczeństwo i komfort. Postawmy na dobrej jakości materiały, by uniknąć wypadków i częstych napraw.

[Głosów:6    Średnia:2/5]