nosidła

Rynek nosidełek dla dzieci stale się rozwija. Rodzice urzeczeni ideą rodzicielstwa bliskości nie chcą się rozstawać z maluchem. Doceniają też wygodę płynącą z faktu noszenia dziecka w nosidełku. Wolne ręce pozwalają na wykonywanie większości domowych obowiązków czy realizację ulubionych zajęć bez konieczności zapewniania dodatkowej opieki dziecku. Maluch towarzyszy opiekunom przez cały czas. Zalety praktyczne to nie jedyne zalety korzystania z nosidełka ergonomicznego. Noszenie dziecka ma również korzystny wpływ na jego rozwój emocjonalny. Sprawdźmy, co sądzą o tym specjaliści.

Przebywanie dziecka w dobrze dobranym nosidełku ergonomicznym jest dla niego w pełni bezpieczne. Pomijając szczególne przypadki zdrowotne, nie ma żadnych przeciwwskazań do noszenia zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa układu krążenia, drożności dróg oddechowych, czy też rozwoju układu ruchu.

Tak, jak w każdym przypadku należy jednak mieć na uwadze komfort i naturalną potrzebę ruchu dziecka. Dzieci bardzo różnią się pod względem czasu spędzanego w nosidełku – warto podążać za sygnałami, które wysyła nam maluch. Z pewnością będą dni, kiedy dziecko zechce czuć bliskość rodzica przez godzinę lub więcej, a będą i takie, kiedy po 15 minutach zaciekawi go leżący na ziemi patyk i o powrocie do nosidełka nie będzie mowy.

Istotne są również parametry techniczne nosidełka oraz ich przeznaczenie dla określonych grup wiekowych dzieci. W sprzedaży są dostępne modele, których producenci deklarują, że można w nich nosić dziecko już od pierwszego dnia życia, jednak fizjoterapeuci i doradcy noszenia apelują, aby w pierwszych miesiącach życia dziecka nosić je raczej w dobrze zawiązanej chuście tkanej, w której nadaje się dziecku pozycję kuczną. Co do zasady, nosidełka ergonomiczne przeznaczone są dla dzieci, które potrafią już samodzielnie siadać, ponieważ dopiero wtedy ich układ ruchu jest w pełni gotowy na przyjęcie pozycji siedzącej, z którą mamy do czynienia w nosidłach.

Wśród nosidełek ergonomicznych dostępnych na polskim rynku spotkać można nosidła szyte tylko w jednym rozmiarze lub w dwóch – dla niemowląt i dla większych dzieci (np. LennyLamb, Tula). Dodatkowo niektóre nosidła „rosną wraz z dzieckiem”, a więc ich rozmiar można dostosować do aktualnych gabarytów malucha (np. Storchenwiege Babycarrier).

Kwestią niezwykle ważną jest również brak usztywnień na pleckach, tak by nie zakłócać naturalnej krzywizny pleców i umożliwić ścisłe dopasowanie panelu nosidła do pozycji dziecka. Nóżki powinny układać się w pozycji żabki, a więc panel nosidła powinien sięgać od jednego do drugiego dołu podkolanowego (bez zbędnego marginesu – unikajmy zbyt dużych nosideł!)

Liczne badania naukowe dowodzą, że noszenie dzieci pozytywnie wpływa na ich rozwój, a także wspiera rozwój więzi między rodzicami czy opiekunami a dzieckiem. Nie bez znaczenia jest również wymiar praktyczny nosidełek ergonomicznych. Nosidło sprawdza się wszędzie tam, gdzie nie można wjechać wózkiem, uwalnia ręce, odciąża kręgosłup osoby noszącej dziecko. Dla własnej wygody i komfortu maluszka warto rozważyć zakup nosidełka. Dobrze dobrany model może służyć dziecku przez długi czas. A potem – to dodatkowa zaleta nosidełek – można je szybko odsprzedać dla kolejnego malucha.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

1 KOMENTARZ

  1. a ja bym poleciała jeszcze jedną markę – Luna Dream. Fajne mają nosidła multisize czyli uniwersalne na każdy wiek/rozmiar dziecka

Comments are closed.