Bujanie i kołysanie dziecka

Opinie na temat bujania dzieci są podzielone. Mając dziecko pragniemy stymulować jego zmysły poprzez wszelkie formy aktywności i zabawy. Najczęściej wtedy kołyszemy, huśtamy, obracamy je, robimy samolocik. Te zabawy sensoryczne bardzo korzystnie wpływają na rozwój naszego malucha, co więcej nawiązują więź, która jest podstawą relacji dziecko-rodzic, budując w nim poczucie bezpieczeństwa i zapewniając szczęśliwe dzieciństwo.

Zalety bujania i kołysania dzieci

  • Dzieci uspakajają się dzięki temu i wyciszają swoje emocje.
  • Poprzez te czynności reguluje się układ nerwowy u dzieci przeciążonych bodźcami.
  • Bardzo ważne jest również stymulowanie układu przedsionkowego, który odpowiada za całą integrację sensoryczną.
  • Ćwiczymy w ten sposób równowagę, koordynację ruchową, następuje lepsze czucie i kontrola własnego ciała.
  • Wzmacniają się również mięśnie całego ciała.
  • Huśtanie i bujanie na sztywnych podłożach w różnych pozycjach wzmacnia mięśnie posturalne, szczególnie widać to u dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym.
  • Przyspieszamy rozwój motoryczny i ruchowy naszego dziecka, a także korzystnie wpływamy na rozwój emocjonalny oraz intelektualny.
  • Co więcej, wspomagamy u naszego malucha procesy koncentracji uwagi i uczenia się, a także rozwój mowy i percepcji słuchowej.
  • Dziecku bujanie się kojarzy się z czymś bardzo przyjemnym, z czymś co czuło będąc w łonie matki.

Jak wybrać dobry bujak?

Bujaczek dla niemowlaka to punkt konieczny na liście niezbędnych przedmiotów dla naszego dziecka. W pewnym momencie dziecko zaczyna mniej spać i interesować się światem, szkoda aby leżało w łóżeczku, w którym niewiele będzie widziało.

Leżaczek możemy ustawić w dowolnym pomieszczeniu, obok nas, dzięki czemu dziecko zainteresuje się wszystkim dookoła, a my będziemy mieli je cały czas na oku.

Leżaczek musi być przede wszystkim bezpieczny – maksymalnie stabilny i wykonany z wysokiej jakości materiałów, nie posiadający żadnych ostrych części oraz krawędzi i z szeroką podstawą. Musimy także zwrócić uwagę na atesty, kraj produkcji oraz wszelkie zalecenia producenta.

Bardzo ważny jest także mechanizm składania i regulacji, aby wszelkie pokrętła i przyciski znajdowały się poza zasięgiem dziecka, niektóre wyposażone są w dodatkowe zabezpieczenia, dzięki czemu maluch ani nic nie uszkodzi, ani nie zrobi sobie krzywdy.

Dobrym rozwiązaniem są leżaczki składane, przez co nie zajmują dużo miejsca i są wygodne w transporcie oraz przechowywaniu.

Na co zwrócić uwagę, kupując bujak?

  • Regulacja odchylenia oparcia – niemowlaka ułożymy w pozycji leżącej, starszy maluch może odpoczywać w pozycji półleżącej, a starszak spokojnie może na nim siedzieć.
  • Stabilizacja pozycji – dobrze, jeśli można nasz leżaczek „zablokować”, by się nie kołysał. Gdy nasz maluch podrośnie i zacznie siadać oraz wstawać, leżak może okazać się dla niego bardzo pomocny i być dobrym miejscem do treningu.
  • Waga dopuszczalna – najlepiej wybrać model o jak największej dopuszczalnej wadze, są dostępne bujaczki nawet do 20 kilogramów, dzięki czemu posłuży naszemu maluchowi przez długi czas.
  • Zapinanie – fotelik koniecznie musi być wyposażony w pasy bezpieczeństwa. Gdy dziecko podrośnie staje się bardzo ruchliwe, przekręca się, wtedy łatwo może z niego wypaść i zrobić sobie krzywdę.
  • Zdejmowane obicie – dzięki temu bez problemu wypierzemy materiał, zabrudzony często jedzeniem lub efektem zabaw naszego dziecka.
  • Zabawki – ważne, aby nasz fotelik wyposażony był w różne zabawki, dzięki czemu dziecko będzie poznawało świat i zapomni o nudzie. Najczęściej spotykany jest pałąk z zawieszonymi ruchomymi zabawkami, który można w razie potrzeby odczepić.

Podstawowe modele kupimy za około 150 złotych. Jeśli jednak chcemy wybrać lepszą jakość i więcej opcji za bardziej zaawansowany model zapłacimy do 500 złotych.

Idealna huśtawka na naszego malucha

Huśtawka dla dziecka

Huśtawka to zawsze punkt obowiązkowy przy każdej wizycie na placu zabaw. Warto więc zainwestować we własną, by maluch mógł cieszyć się i korzystać z niej bez konieczności wychodzenia z domu.

Popularnym ostatnio rozwiązaniem są huśtawki kubełkowe, gdzie wkładając malucha do środka mamy pewność, że jest bezpieczne i nie grozi mu wypadnięcie. Możemy zakupić huśtawkę kubełkową wykonaną z drewna lub z tworzywa sztucznego, w różnych wzorach i kolorach – maluch sam może wybrać sobie ulubioną.

Jak kupić dobrą huśtawkę?
  • Przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo – musi charakteryzować się solidną konstrukcją, wytrzymałością i stabilnością. Pamiętajmy, aby huśtawka była dopasowana do wieku i wagi naszej pociechy.
  • Produkt musi posiadać odpowiednie atesty, dzięki czemu mamy pewność, że huśtawka będzie dobrym wyborem dla naszego dziecka.

Huśtawkę najczęściej montujemy we framudze drzwi, musimy jednak wymierzyć, by dziecko miało sporo miejsca i swobodnie się huśtało. Innym rozwiązaniem jest kupno specjalnego stelaża, na którym zawieszamy huśtawkę. Jest to jednak dodatkowy wydatek i zajmuje sporo miejsca. Huśtawka zamontowana we framudze nie zagraca nam pomieszczenia i możemy ją ściągnąć w każdej chwili.

Huśtawka montowana do framugi to także niezbyt wysoki koszt – zapłacimy za nią od 80 do 150 złotych.

[Głosów:1    Średnia:5/5]